Nem könnyű sem a gyermek részéről, sem a szülő részéről.
Bizonyára sokan mentetek át vagy éppen most mentek át a „gyermekem az óvodában sír, én az autóban” procedúrán. Jómagam is próbáltam mosolyt erőltetni az arcomra, amikor a kisfiam szomorú szemmel nézett utánam ahogy épp a kijárat felé haladva visszanéztem rá. A szívem azt mondta: "Gyerünk, kapd ki az óvónéni kezéből és fuss vele haza és öleld egész nap!" Az eszem azonban azt mondta: "Tudtuk, hogy eljön ez a nap és az elválás mindkettőnk számára nehéz. De amit a gyermek megtapasztal az óvodában, azt máshol nem tudom neki pótolni." Ez az élet rendje- mondják sokan.. és amint becsuktam magam mögött az ajtót, könny szökött a szemembe.
De az édesapjával tudatosan igyekeztünk számára könnyebbé tenni ezt az utat kis lépésekkel. Lássuk mik voltak ezek:
Első körben rengeteget beszéltünk neki az óvodáról. Meséltünk neki arról, hogy számunkra milyen volt az az időszak, kivel barátkoztunk, milyen érdekes tevékenységekben és játékokban vettünk részt.
Szerepjátékokat alkalmaztunk, ahol a gyermek „óvodást” játszhat. Ez segíthet neki megérteni, hogy mi vár rá, ez pedig csökkentheti a félelmeit.
Olyan szokásokat alakítottunk ki, melyek hasonlóak lesznek az óvodai napokhoz. Például a reggeli ébredés időpontját és az étkezések rendjét már előre bevezettük.
Volt lehetőségünk meglátogatni az óvodát, ahol megismerkedtünk a környezettel és a nevelőkkel. Szerencsére a legtöbb intézmény lehetőséget biztosít erre. Egyes óvodák nyílt napokat és közös programokat is szerveznek, amelyen a gyermek látni fogja, hogy ez egy barátságos hely.
Az első napokban érdemes rövidített időre tervezni, hogy a gyermek fokozatosan szokjon hozzá az új környezethez. Nagyon fontos -és ezt az óvónénik is kérni fogják- a búcsúzás legyen rövid és nyugodt! Ha a gyermeked sír, maradj nyugodt és biztosítsd róla, hogy érte fogsz jönni!
Számomra fontos, hogy rendszeresen beszéljek az óvónőkkel. A tőlük kapott visszajelzések segítenek abban, hogy itthon is tudjam támogatni gyermekem beszokását.
Türelem, türelem és türelem! Ne felejtsd el, hogy minden gyermek más tempóban szokik hozzá az új helyzetekhez. Adj neki időt és légy türelmes, ha az első hetekben nehezebbnek bizonyul a beszokás.
Az óvodakezdés idején a legfontosabb, hogy a gyermek érezze, hogy biztonságban van és számíthat a szülei támogatására. Ha ezek megvannak, az óvodakezdés egy pozitív élmény lesz számára, ami megalapozza a későbbi sikereit és jólétét az óvodai évek alatt.