1. Finommotorika fejlesztése:
A ceruza vagy zsírkréta használatával finomíthatjuk az ujjak mozgását és előkészíthetjük a kéz izmait az íráshoz.
Az építőkockák és a puzzle-k segítík a szem-kéz koordináció és a finommotoros készségek fejlesztését. A gyurmával való játékok pedig fejlesztik az ujjak mozgékonyságát és erősségét.
2. Nagy motoros készségek fejlesztése:
Az ugrálás trambulinon vagy gumiszőnyegen nagyszerű módszer az egyensúlyérzék és az izomzat fejlesztésére.
A biciklizés vagy futóbiciklizés különösen hatékonyan fejleszti az egyensúlyt és a lábizmokat, miközben biztonságos módon tanítja meg a gyermeket a biciklizés alapjaira.
A játszótéri mászókázás és csúszdázás pedig erősíti a karok, lábak izmait, és fejleszti a térbeli tájékozódást.
3. Koordináció és egyensúly:
Az egyensúlyozó deszkák vagy kötelek, amelyekre rá kell állni, segítenek az egyensúlyérzék fejlesztésében.
Labdajátékok során a dobás, elkapás vagy rúgás segít a koordináció javításában, különösen a láb-kéz és a szem-kéz koordinációt fejleszti.
Készíthetünk házilag akadálypályát (pl. párnákból, székekből, dobozokból), melyek lehetőséget nyújtanak a gyerekeknek, hogy különböző mozgásformákat próbáljanak ki, miközben az egyensúlyt és a térbeli tájékozódást is gyakorolják.
4. Ritmikus mozgás és tánc:
Egy jó zene bekapcsolása és közös tánc a gyerekekkel nemcsak a mozgást fejleszti, de a ritmusérzéket is erősíti. A tánc ezen kívül szórakoztató módja a mozgásfejlesztésnek.
Egyszerű ritmushangszerekkel (pl. dobok, triangulumok) való játék közben a gyerekek megtanulják a ritmusérzéket és a kéz-láb koordinációt.
Ajánlott játéktípusok a különböző korosztályok számára:
0-1 év: Puha labdák, textúrált játékok, amelyekkel a babák foglalkozhatnak, rágcsálhatnak, ütögethetnek. Csörgők, amelyekkel fejleszthető a kéz és a szem koordinációja.
1-2 év: Gurulós játékok, például kisautók, húzós játékok. Egyszerű építőkockák, amelyeket egymásra lehet rakni. Alacsony mászókák vagy játszószőnyegek, ahol a gyerekek mászni tanulhatnak.
2-3 év: Nagyobb építőkockák, amelyekkel komolyabb építmények készíthetők. Kisméretű csúszdák vagy hinták. Labdák, amikkel dobálni, rúgni, görgetni lehet.
3-6 év: Futóbiciklik, rollerek, nagyobb gyerekeknek megfelelő triciklik. Szabadtéri játékok, mint a homokozó, mászóka, hinták. Interaktív játékok, mint a puzzle-k, mozgáskoordinációt fejlesztő társasjátékok.
A mozgásfejlesztés játékos formában természetesen és örömteli módon járul hozzá a gyerekek fejlődéséhez. Érdemes naponta időt szánni erre, akár csak néhány percben is, hogy a gyerekek sokféle mozgásformát kipróbáljanak, és fejlődhessenek mind fizikailag, mind szellemileg.
A hamarosan megnyíló nerojatek.hu webáruházunkban rengeteg fejlesztő játék közül választhatod ki gyermeked számára a korának, fejlettségének és igényeinek legmegfelelőbb játékokat.