Ezer és ezer oka lehet annak, hogy a szülő úgy dönt: gyermeke bölcsődés lesz. Valaki még nem érzi elérkezettnek az időt, hogy elváljon hosszabb időre gyermekétől, de a munka sajnos nem várhat tovább. Valaki meggyőződése, hogy a gyermek minél hamarabb kerüljön be egy intézményesített közösségbe. Valaki pedig csak egyszerűen azt szeretné, ha sok kis lurkó venné körbe kisgyermekét, akiket megismerhet, akik mellett játszhat és akiktől esetleg tanulhat olyanokat, amiket csak gyermekek érthetnek.
Bármi is legyen az ok, a szülői és gyermeki lét egyik nehéz és fájdalmas folyamata kezdődik: el kell szakadnunk kis időre gyermekünktől.
Ez az első alkalom, amikor gyermekünk hosszabb időt tölt távol egy új környezetben. Bárki bármit mond ez legtöbbször megterhelő lehet mind a szülő, mind a gyermek számára. Az alábbiakban pár gyakorlati tanácsot és lépést mutatunk be, amelyek segíthetnek megkönnyíteni ezt az átmenetet.
1. Kezdjük otthon a felkészítést!
Meséljünk neki a bölcsődéről, de csak pozitív szavakkal! Magyarázzuk el, hogy ott más gyerekekkel játszhat, új dolgokat tanulhat és gondoskodó felnőttek vigyáznak majd rá.
Igyekezzünk kialakítani a bölcsődeihez hasonló napi rutint.
Otthon keressük meg a kedvenc kis tárgyát, amit magával vihet. Ez biztonságérzetet nyújthat számára.
2. Kulcsszó a fokozatosság
Beszoktatás előtt látogassuk meg a bölcsődét, ismerkedjünk meg a hellyel és a dadusokkal.
A beszoktatás első napjaiban csak rövid idővel számoljunk. A legtöbb intézményben az első 1-2 napban együtt lehetünk gyermekünkkel. Azonban figyeljünk arra, hogy lehetőség szerint egyedül fedezze fel a környezetet, a játékokat, próbáljunk meg a háttérben maradni.
Ahogy telnek a napok a bent töltött időt lehet növelni, a szülővel közös időt pedig csökkenteni.
3. Az a rettegett búcsú
Amikor elbúcsúzol gyermekedtől, légy szeretetteljes, de határozott. A hosszú búcsúzások növelhetik a szorongását.
Biztosítsd őt arról, hogy vissza fogsz jönni érte és mindig tartsd be ezt az ígéretedet! Ez segít neki megérteni, hogy nem hagyod ott végleg.
4. Türelem és érzelmek
Tartsd szem előtt a legfontosabbat: a gyermekednek időre van szüksége a beilleszkedéshez. Adj neki lehetőséget, hogy kifejezze érzelmeit és biztosítsd róla, hogy ez természetes!
Bátorítsd gyermeked arra, hogy megtanulja kezelni az érzéseit! Például dícsérd meg ha egyedül meg tud nyugodni vagy sikeresen alkalmazkodik az új helyzethez.
Ha a gyermeked nagyon nehezen viseli a beszoktatást, fontold meg a fokozatosabb beilleszkedést vagy beszélj a bölcsődei szakemberrel további megoldási javaslatokért.
A bölcsődei beszoktatás sok megértést és még több türelmet igényel, de ha a gyermek érzi a szülő támogatását és bizalmát, könnyebben fogja megszokni az új környezetet. Minden gyermek más ütemben halad ezért fontos, hogy figyelj a jelekre és szükség esetén rugalmasan reagálj a helyzetre!