Először is: A „tökéletes otthon” illúziója
Mindenki álmodik egy magazinokba illő, Pinterestre kívánkozó, tökéletesen rendezett otthonról. Azonban, ha kisgyerekkel élsz együtt, a valóság egészen más. A nappali padlóját játékok borítják, a konyhában valahogy mindig kifolyik a festék vagy a liszt, és a gyerekek számára a rend szó jelentése egyenlő azzal, hogy mindent ki kell próbálni és szabadon kell játszani.
Ezért.. engedd el a tökéletesség illúzióját!! Tudom, nem könnyű!
A gyerekek nem a rendezettségben találnak örömöt, hanem abban, ha szabadon fedezhetik fel a világot. Valljuk be: amikor felnőttként visszaemlékszünk a gyerekkorunkra, nem az a legfontosabb, hogy mennyire volt rend a házban, hanem a közös élmények. Na, ugye?!
Másrészről a rendetlenség nem feltétlenül rossz dolog. A gyerekek az alkotás és felfedezés során természetesen rendetlenséget csinálnak- hiszen így tanulják meg, hogy hogyan működnek a dolgot. Például, amikor a gyerekek építőkockákat szórnak szét, az nem csak káosz (bár mi nem tudjuk másképp látni): épp városokat építenek, stratégiát dolgoznak ki és egyensúlyt teremtenek az építményeikben.
Állíts fel „rendetlen zónákat”!
Az egyik legjobb módja annak, hogy szülőként egyensúlyba hozzuk a rend és a kreatív káosz iránti igényünket, ha kijelölünk a házban olyan területeket, ahol a gyerekek szabadon alkothatnak és játszhatnak. Pro tipp: készíts elő könnyen takarítható felületeket, például teríts le egy régi pokrócot, vagy használj mosható alátéteket, hogy a rendetlenség gyorsan megszüntethető legyen, miután a gyerekek végeztek.
Tanulj meg együttműködni a rendetlenséggel! A rend és a káosz közötti egyensúly megtalálása kulcsfontosságú. Ne próbálj minden pillanatban rendet tartani, mert ez stresszes lehet mind neked, mind a gyermekednek. Ehelyett dolgozzatok együtt! Például, ha a gyerekek valami nagyobb projektet készítenek, kérd meg őket, hogy a nap végén segítsenek elpakolni.
Végül gondolj arra, hogy minden rendetlenség egy-egy történetet mesél el. Azok a ceruzarajzok a falon, a konyhapulton talált lisztkupacok, vagy az asztalon hagyott festéknyomok mind emlékeztetnek arra, hogy a gyermekeid élénk fantáziával és lelkesedéssel fedezik fel a világot. Ezek a pillanatok olyan történeteket rejtenek, amelyeket később örömmel mesélsz majd el.
Ne feledd: Mosolyogj a rendetlenségre, hiszen ez a szabad játék és kreativitás jele. Néha engedd meg magadnak is, hogy belevessz a gyerekek világába, és élvezd a kaotikus, de boldog pillanatokat